Yleisurheilu

KAUDEN PÄÄTTÄJÄISET JA PALKINTOJENJAKO TIISTAINA 31.10. KLO 18 Ahjolassa. Tilaisuus ulkona, joten varaudu lämpimillä vaatteilla:)

Kaikki vähintään kaksiin sarjakisoihin osallistuneet palkitaan.

Palkittavat: P3 Eero Perälä T5 Eevi Rantanen, Adessa Vilen P5 Urho Ojala, Leo Kuorikoski, Julius Lahtinen T7 Elsa Lahtinen, Josefiina Pykälistö, Emiliä Perälä P7 Noel Lindqvist, Benjamin Mäkinen, Veeti Lampinen, Valtteri Suntela T9 Viivi Rantanen, P9 Leo Perälä, Kasperi Suntela T11 Pinja Lampinen P11 Eino Rajala, Niilo Engberg T13 Crista Mäkinen, Minttu Santalahti, Anni Rantanen, Noora Salonen P13 Leo Mäkinen, Onni Rajala, Topi Tuominen P15 Luka Wallenius T19 Saara Lahtinen

YU-mestaruuskisojen kunkin sarjan kolme parasta palkitaan samassa tilaisuudessa, tulokset löytyvät alta.

TERVETULOA                                             KAHVI- JA MEHUTARJOILU
Yleisurheilun kunnanmestaruuskisojen 30.8. tulokset: 

3v. 40m. T 1. Aava Ara 22,2 P 1. Onni Suntela 14,3; 2. Eero Perälä 22,00; 3. Elmo Kontra 23,6 
5v. 40m. T 1. Eevi Rantanen 13,00 P 1. Urho Ojala 10,7
7v. 40m. T 1. Elsa Lahtinen 8,5; 2. Josefiina Pykälistö 9,0 P 1. Noel Lindqvist 8,4; 2. Benjamin Mäkinen 8,5; Valtteri Suntela 9,1; Veeti Lampinen 9,4. 
7v. Pallo T 1. Josefiina Pykälistö 9,53; 2. Elsa Lahtinen 9,08. P 1. Veeti Lampinen 12,45; 2. Noel Lindqvist 11,45; 3. Valtteri Suntela 10,70; 4. Benjamin Mäkinen 8,56. 
9v. 40m. T 1. Elsi Ahola 7,2; 2. Viivi Rantanen 7,5; 3. Peppiina Salonen 7,9; 4. Joanna Perälä 8,0. P 1. Leo Perälä 9,1. 
9v. Pallo T 1. Elsi Ahola 22,02; 2. Viivi Rantanen 18,43; 3. Peppiina Salonen 12,63; 4. Joanna Perälä 12,21 P 1. Kasperi Suntela 25,99; 2. Leo Perälä 20,89 
11v. 60m. T 1. Pinja Lampinen 11,3; 2. Venla Santalahti 11,5; 3. Ninja Niemelä 12,00; 4. Taika Niemelä 12,5. P 1. Freddy Salonen 10,1; 2. Niilo Engberg 11,4. 
11v. Pituus T 1. Pinja Lampinen 2,92; 2. Venla Santalahti 2,69; 3. Taika Niemelä 1,93; 4.Ninja Niemelä 2,12 P 1. Freddy Salonen 3,48; 2. Niilo Engberg 2,50 
13v. 60m. T 1. Minttu Santalahti 9,8; 2. Crista Mäkinen 9,9; 3. Noora Salonen 10,0; 4. Siiri Uusitalo 10,8; 5. Elli Rantanen 11,00 P 1. Leo Mäkinen 10,00; 2. Topi Tuominen 10,6. 13v. Pituus T 1. Crista Mäkinen 3,41; 2. Minttu Santalahti 3,32; 3. Noora Salonen 2,87; 4. Siiri Uusitalo 2,79; 5. Elli Rantanen 2,58. P 1. Leo Mäkinen 4,06; 2. Topi Tuominen 2,72 15v. 100m. ja kuula P 1. Luka Wallenius 14,00; 8,50.
Yleisurheilun seuran mestarit ratkottiin sunnuntaina 27.8. 
Kunkin sarjan kolme parasta palkitaan kauden päättäjäisissä myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana syksyllä.

Tulokset: P3 (40 m) 
1. Onni Suntela 15,5 
2. Eero Perälä 24,4 
3. Iikka Lahtinen 31,3 
T5 (40 m + pituus) 
1. Nella Virta 113 (10,7; 158) 
2. Eevi Rantanen 72 (13,2; 115) 
P5 (40 m + pituus)
1. Urho Ojala 134 (10,3; 191) 
T7 (40 m + pituus) 
1. Elsa Lahtinen 124 (8,6; 215) 
2. Josefina Pykälistö 67 (9,3; 166) 
P7 (40 m + pituus) 
1. Noel Lindqvist 162 (8,2; 234) 
2. Benjamin Mäkinen 134 (8,8; 240) 
3. Veeti Lampinen 105 (9,0; 217) 
4. Valtteri Suntela 89 (9,3; 205) 
5. Olavi Jaakkola 83 (9,6; 207) 
T9 (40 m + pituus + pallo) 
1. Peppiina Salonen 341 (7,2; 276; 11,24) 
2. Viivi Rantanen 332 (7,5; 2295; 13,26) 
3. Joanna Perälä 252 (7,3; 271; 10,99) 
P9 (40 m + pituus + pallo) 
1. Leo Perälä 276 (8,2; 255; 20,47) 
2. Alfie Hollingworth 225 (7,9; 207; 14,92) 
3. Kasperi Suntela 97 (-; -; 23,03)




T11 (60 m + pituus + kuula) 
1. Pinja Lampinen 553 (11,0; 285; 6,87) 
2. Venla Santalahti 472 (10,9; 308; 4,80) 
3. Tytti Könönen 262 (11,5; 424; 2,48) 
4. Taika Niemelä 248 (13,2; 220; 3,83) 
5. Ninja Niemelä 238 (12,5; 238; 2,91) 
P11 (60 m + pituus + kuula) 
1. Niilo Engberg 92 (27,3; 264; -) 
T13 (60 m + pituus + kuula) 
1. Crista Mäkinen 735 (10,0; 337; 7,57) 
2. Minttu Santalahti 716 (10,1; 346; 7,21) 
3. Anni Rantanen 593 (9,8; 3285; 4,97) 
4. Noora Salonen 495 (11,0; 285; 5,88) 
5. Siiri Uusitalo 459 (10,8; 291; 4,78) 
6. Nelly Könönen 367 (11,0; 266; 3,72) 
7. Elli Rantanen 340 (10,1; 296; -) 
P 13 (60 m + pituus + kuula) 
1. Leo Mäkinen 833 (9,5; 359; 7,58) 
2. Johannes Jaakkola 774 (9,6; 369; 6,51) 
T15 (100 m + pituus + kuula) 
1. Veera Jaakkola 402 (-; -; 8,77) 
P 15 (100 m + pituus + kuula) 
1. Luka Wallenius 1102 (14,0; 443; 8,26)
 N KUULA 1. Nora Lehto 4,94 M 
KUULA 1. Martti Salonen 9,97 2. Anssi Lampinen 9,73 3. Petri Pykälistö 8,97 4. Jarmo Lahtinen 8,72 5. Steve Hollingworth 6,49

Järvi-Hämeen Osuuspankin Hippo-kisoissa 16.8. oli 70 kisailijaa :) 
Lämmin kiitos Järvi-Hämeen Osuuspankille, kaikille osallistujille, kannustajille ja toimitsijoille !


Järvi-Hämeen Osuuspankin Hippo-kisojen 16.8.2023 tulokset: 
T3 40m 1. Ellen Pätynen 22,2 2. Aava Ara 32,5 3. Alina Puupponen 43,2 4. Eva Banks 44,9 
T3 pallonheitto 1. Ellen Pätynen 1,17 2. Aava Ara 0,86 2. Eva Banks 0,86 3. Alina Puupponen 0,83 
P3 40 m 1. Onni Suntela 15,5 2. Sisu Pessi 17,3 3. Elmo Kontra 23,2 4. Eero Perälä 25,2 5. Valtteri Vainio 26,9 6. Eino Mikkonen 30,5 7. Joel Kuorikoski 61,3 8. Sulo Ojala 64,1 
P3 pallonheitto 1. Onni Suntela 4,68 2. Valtteri Vainio 3,23 2. Sulo Ojala 3,23 3. Sisu Pessi 3,22 4. Joel Kuorikoski 2,73 5. Iikka Lahtinen 2,60 6. Eino Mikkonen 1,68 7. Eero Perälä 1,38 8. Elmo Kontra 1,10 9. Veikko Ojala 0,52 
T5 40 m 1. Beda Ahola 9,7 2. Iines Pätynen 11,0 3. Peppi Pessi 11,1 4. Julia Helleri 11,2 5. Eevi Rantanen 11,5 6. Adessa Vilen 12,2 7. Noora-Liisa Lelumees 12,9 
T5 pallonheitto 1. Beda Ahola 7,92 2. Iines Pätynen 4,72 3. Peppi Pessi 4,47 4. Eevi Rantanen 3,01 5. Adessa Vilen 2,80 6. Julia Helleri 2,73 7. Noora-Liisa Lelumees 1,88 
P5 40 m 1. Urho Ojala 10,0 2. Leo Kuorikoski 10,6 3. Eero Leikas 13,7 4. Julius Lahtinen 14,0 5. Tiitus Malaste 14,8 
P5 pallonheitto 1. Leo Kuorikoski 7,61 2. Urho Ojala 6,11 3. Eero Leikas 3,09 4. Tiitus Malaste 2,85 5. Julius Lahtinen 2,54 
T7 40 m 1. Elsa Lahtinen 8,5 2. Matilda Korhonen 8,7 3. Pihla Perälä 8,8 4. Josefina Pykälistö 9,0 4. Siina Sarhemaa 9,0 5. Peppilotta Kolila 9,2 6. Kerttu Mansikkamäki 10,1 7. Essi-Tuulia Koskinen 10,9 
T7 pallonheitto 1. Matilda Korhonen 11,02 2. Josefina Pykälistö 9,22 3. Elsa Lahtinen 7,91 4. Pihla Perälä 7,58 5. Essi-Tuulia Koskinen 6,70 6. Peppilotta Kolila 6,45 7. Kerttu Mansikkamäki 6,26 8. Siina Sarhemaa 5,12 
P7 40 m 1. Kosti Salo 8,6 2. Taavi Malaste 8,7 3. Mauri Mulari 8,9 4. Valtteri Suntela 9,1 4. Veeti Lampinen 9,1 5. Noel Lindqvist 9,2 6. Veikko Vainio 9,6 7. Eetu Koskinen 10,6 8. Lauri Mikkonen 10,7 
P7 pallonheitto 1. Noel Lindqvist 12,60 2. Mauri Mulari 12,20 3. Veeti Lampinen 10,96 4. Veikko Vainio 10,48 5. Kosti Salo 9,38 6. Lauri Mikkonen 8,19 7. Taavi Malaste 7,76 8. Eetu Koskinen 7,50 
T9 40 m 1. Peppiina Salonen 7,3 2. Elsi Ahola 7,5 2. Viivi Rantanen 7,5 3. Joanna Perälä 8,1 4. Helmi Helleri 8,4 5. Viola Vainio 8,9 6. Siiri Salo 9,3 
T9 pallonheitto 1. Elsi Ahola 21,33 2. Viivi Rantanen 19,01 3. Peppiina Salonen 12,93 4. Viola Vainio 12,91 5. Joanna Perälä 11,09 6. Helmi Helleri 7,14 7. Siiri Salo 6,96 
P9 40 m 1. Leo Perälä 7,9 2. Aaretti Helleri 8,1 3. Aaron Nikkola 8,6 4. Jaakko Mikkonen 10,0 
P9 pallonheitto 1. Kasperi Suntela 24,77 2. Leo Perälä 18,75 3. Jaakko Mikkonen 16,35 4. Aaron Nikkola 15,48 
T11 60 m 1. Saaga Salo 10,0 2. Venla Santalahti 11,3 3. Pinja Perälä 11,4 4. Elsa Sarhemaa 11,6 5. Mili Sinkko 11,9 6. Ninja Niemelä 12,3 
T11 pallonheitto 1. Saaga Salo 17,55 2. Pinja Perälä 15,71 3. Venla Santalahti 12,16 4. Ninja Niemelä 9,28 5. Mili Sinkko 9,23 6. Elsa Sarhemaa 9,07 
P11 60 m 1. Niilo Engberg 10,9 
P11 pallonheitto 1. Niilo Engberg 13,89 
T13 60 m 1. Minttu Santalahti 9,7 2. Crista Mäkinen 10,0 3. Anni Rantanen 10,1 4. Siiri Uusitalo 10,6 4. Sofianna Salo 10,6 5. Noora Salonen 11,0 6. Siru Kotilainen 11,6 
T13 pallonheitto 1. Minttu Santalahti 21,50 2. Siru Kotilainen 18,29 3. Crista Mäkinen 16,32 4. Noora Salonen 15,75 5. Siiri Uusitalo 15,36 6. Anni Rantanen 15,35 7. Sofianna Salo 14,00 
P13 60 m 1. Topi Tuominen 10,4 
P13 pallonheitto 1. Topi Tuominen 20,07 
P15 60 m 1. Luka Wallenius 8,8 
P15 pallonheitto 1. Luka Wallenius 55,72
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Seuran YU-mestaruuskisat su 27.8. klo 15 urheilukentällä

Kisat käydään otteluina ja kunkin sarjan kolme parasta palkitaan kauden päättäjäisissä.
Sarjat ja ottelulajit:
3 v                     40 m
5 v ja 7 v            40 m + pituus
9 v                     40 m + pituus + pallonheitto
11 v ja 13 v          60 m + pituus + kuula
15 v, 17 v ja 19 v  100 m + pituus + kuula
M/N                   60 m + kuula

Ilmoittautuminen puoli tuntia ennen kisapaikalla.

TERVETULOA


Kunnan yu-mestaruuskisat ke 30.8. klo 18
Seura osallistui Harrastemessuille 12.8.23 Mainiemen sahalla. YU-jaostolaiset esittelivät seuran toimintaa ulkona teltassa ja hiihtojaosto oli sisällä omalla osastollaan. Keli suosi ja hauskaa oli :)

SARJAKISAT urheilukentällä
I sarjakisat ke 7.6. klo 18 (tulokset alla)
II sarjakisat ke 21.6. klo 18 (tulokset alla)
III sarjakisat ke 5.7. klo 18 (tulokset alla)

Lataa tiedosto:


III YU-sarjakisat 5.7.2023 tulokset:

T3 pallo 1. Alina Puupponen 0,75
P3 pallo 1. Iikka Lahtinen 2,75 2. Eero Perälä 1,85 3. Joel Kuorikoski 1,72 4. Elmo Kontra 1,04
T5 150 m 1. Eevi Rantanen 37,4 2. Beda Ahola 59,6
T5 pallo 1. Beda Ahola 6,17 2. Eevi Rantanen 1,95
P5 150 m 1. Urho Ojala 42,0 2. Leo Kuorikoski 42,6 3. Julius Lahtinen 58,6
P5 pallo 1. Leo Kuorikoski 8,15 2. Urho Ojala 5,61 3. Julius Lahtinen 2,53
T7 150 m 1. Elsa Lahtinen 35,6 2. Emilia Perälä 38,6
T7 turbokeihäs 1. Elsa Lahtinen 4,80 2. Emilia Perälä 3,48
P7 150 m 1. Veikko Mäkinen 30,0 2. Noel Lindqvist 34,0 3. Veeti Lampinen 36,2 4. Benjamin Mäkinen 36,6
P7 turbokeihäs 1. Noel Lindqvist 8,70 2. Veeti Lampinen 8,27 3. Veikko Mäkinen 7,96 4. Benjamin Mäkinen 5,84
T9 150 m 1. Peppiina Salonen 28,1 2. Viivi Rantanen 28,7
T9 junnukeihäs 1. Viivi Rantanen 7,87 2. Peppiina Salonen 5,35
P9 150 m 1. Leo Perälä 39,8
P9 junnukeihäs 1. Kasper Suntela 11,70 2. Leo Perälä 7,58
T11 150 m 1. Pinja Lampinen 28,4
T11 pituus 1. Pinja Lampinen 293
T11 kuula 1. Pinja Lampinen 644
P11 150 m 1. Paavo Mäkinen 28,2 2. Eino Rajala 32,3 3. Niilo Engberg 38,3
P11 pituus 1. Paavo Mäkinen 326 2. Eino Rajala 270 3. Niilo Engberg 218
P11 kuula 1. Eino Rajala 514
T13 200 m 1. Minttu Santalahti 35,7 2. Crista Mäkinen 37,9
T13 pituus 1. Minttu Santalahti 329 2. Crista Mäkinen 309
T13 kuula 1. Crista Mäkinen 630 2. Minttu Santalahti 624
P13 200 m 1. Leo Mäkinen 32,4 2. Johannes Jaakkola 32,7 3. Onni Rajala 35,9 4. Topi Tuominen 38,8
P13 pituus 1. Leo Mäkinen 355 2. Johannes Jaakkola 354 3. Onni Rajala 314 4. Topi Tuominen 296
P13 kuula 1. Leo Mäkinen 720 2. Johannes Jaakkola 617 3. Onni Rajala 542 3. Topi Tuominen 498
P15 200 m 1. Luka Wallenius 29,6
P15 pituus 1. Luka Wallenius 416
P15 keihäs 1. Luka Wallenius 26,68
N keihäs 1. Saara Lahtinen 16,43 2. Susanna Rantanen 15,74
M keihäs 1. Antti Rantanen 29,40 2. Jarmo Lahtinen 27,00 3. Anssi Perälä 26,72


II YU-sarjakisat 21.6.2023 tulokset:

T5 40 m 1. Adessa Vilen 12,7 2. Eevi Rantanen 12,8
T5 pituus 1. Adessa Vilen 124 2. Eevi Rantanen 100
P5 40 m 1. Urho Ojala 10,0 2. Leo Kuorikoski 10,1 3. Julius Lahtinen 11,8 4. Eero Leikas 14,0
P5 pituus 1. Urho Ojala 180 2. Leo Kuorikoski 140 3. Julius Lahtinen 125 4. Eero Leikas 110
T7 40 m 1. Elsa Lahtinen 8,8 2. Josefiina Pykälistö 9,2 3. Tiia Lummi 10,6
T7 pallo 1. Elsa Lahtinen 9,52 2. Josefiina Pykälistö 7,39 3. Tiia Lummi 6,90
P7 40 m 1. Valtteri Suntela 8,7 2. Benjamin Mäkinen 8,8 3. Noel Lindqvist 9,1 4. Veeti Lampinen 9,3
P7 pallo 1. Noel Lindqvist 14,60 2. Benjamin Mäkinen 10,88 3. Veeti Lampinen 9,14
T9 pituus 1. Viivi Rantanen 274 T9 kuula 1. Viivi Rantanen 378
P9 pituus 1. Leo Perälä 255
P9 kuula 1. Kasperi Suntela 497 2. Leo Perälä 464
T11 60 maj 1. Pinja Lampinen 15,3
T11 keihäs 1. Pinja Lampinen 9,30 2. Venla Santalahti 7,95
P11 keihäs 1. Eino Rajala 7,76
P11 korkeus 1. Eino Rajala 95
T13 60 maj 1. Minttu Santalahti 13,9 2. Crista Mäkinen 14,0 3. Anni Rantanen 14,7
T13 keihäs 1. Minttu Santalahti 12,08 2. Anni Rantanen 11,38 3. Noora Salonen 10,77 4. Crista Mäkinen 9,29
T13 korkeus 1. Anni Rantanen 115 2. Crista Mäkinen 115 3. Minttu Santalahti 105
P13 60 maj 1. Leo Mäkinen 12,1 2. Onni Rajala 16,7
P13 keihäs 1. Leo Mäkinen 17,20 2. Onni Rajala 12,39 3. Topi Tuominen 10,00
P13 korkeus 1. Leo Mäkinen 115 2. Onni Rajala 95
P15 80 maj 1. Luka Wallenius 12,1
P15 keihäs 1. Luka Wallenius 20,01
P15 kuula 1. Luka Wallenius 763
T19 keihäs 1. Saara Lahtinen 16,21
P19 keihäs 1. Heikki Toivonen 43,91 2. Tuukka Ahonen 30,30
M keihäs 1. Joonas Laukkanen 24,82


I sarjakisojen 7.6.2023 tulokset:

T3 40 m 1. Silja Leivo 18,7 2. Heidi Nuutinen 25,7
P3 40 m 1. Eero Perälä 29,0
T5 40 m 1. Seela Leivo 12,8 2. Eevi Rantanen 13,0 3. Adessa Vilen 13,5
T5 pituus 1. Adessa Vilen 145 2. Seela Leivo 135 3. Eevi Rantanen 90
P5 40 m 1. Urho Ojala 10,0 2. Jasper Heinonen 13,2
P5 pituus 1. Urho Ojala 190 2. Jasper Heinonen 150
T7 40 m 1. Mariia Nuutinen 9,0 2. Elsa Lahtinen 9,4 3. Emilia Perälä 9,6 4. Josefiina Pykälistö 9,7
T7 pituus 1. Elsa Lahtinen 193 2. Josefiina Pykälistö 170 3. Maria Nuutinen 170 4. Emilia Perälä 162 5. Viola Ruishalme 160
P7 40 m 1. Noel Lindqvist 8,7 2. Benjamin Mäkinen 9,0 3. Valtteri Suntela 9,2 4. Veeti Lampinen 9,5
P7 pituus 1. Benjamin Mäkinen 223 2. Noel Lindqvist 223 3. Veeti Lampinen 192 4. Valtteri Suntela 163
T9 40 m 1. Viivi Rantanen 7,6 2. Joanna Perälä 7,9
T9 600 m 1. Viivi Rantanen 2.33,3
T9 pituus 1. Joanna Perälä 265 2. Viivi Rantanen 257
P9 40 m 1. Leo Perälä 8,6
P9 600 m 1. Leo Perälä 4.20,2
P9 pituus 1. Leo Perälä 260
T11 60 m 1. Pinja Lampinen 11,2 2. Viola Kortelahti 12,1
T11 600 m 1. Pinja Lampinen 2.48,3 2. Viola Kortelahti 3.15,2
T11 800 m 1. Pinja Lampinen 3.45,4
T11 kuula 1. Pinja Lampinen 610 2. Viola Kortelahti 397
P11 60 m 1. Niilo Engberg 10,7 2. Eino Rajala 12,0
P11 600 m 1. Eino Rajala 2.43,7
P11 kuula 1. Eino Rajala 526
T13 60 m 1. Anni Rantanen 9,9 2. Crista Mäkinen 10,1 3. Siiri Uusitalo 10,4 4. Noora Salonen 10,7
T13 600 m 1. Anni Rantanen 2.34,4 2. Crista Mäkinen 2.40,3 3. Siiri Uusitalo 2.43,4 4. Noora Salonen 2.44,9
T13 kuula 1. Crista Mäkinen 608 2. Noora Salonen 550 3. Siiri Uusitalo 521 4. Anni Rantanen 493
P13 60 m 1. Leo Mäkinen 9,5 2. Onni Rajala 10,5 3. Topi Tuominen 10,7
P13 600 m 1. Leo Mäkinen 2.14,2 2. Onni Rajala 2.19,4 3. Topi Tuominen 2.48,8
P13 kuula 1. Leo Mäkinen 800 2. Onni Rajala 573 3. Topi Tuominen 406
P15 100 m 1. Luka Wallenius 13,9 2. Phanom Chatmotree 14,0
P15 800 m 1. Luka Wallenius 2.45,6 2. Phanom Chatmotree 3.59,6
P15 kuula 1. Luka Wallenius 763 2. Phanom Chatmotree 732
N kuula 1. Mari Pukarinen 763
© 2019-2024. Padasjoen Yritys.


Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä
Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä verkkosivujen toiminnan parantamiseksi. Voit estää evästeiden käytön oman selaimesi asetuksissa. Käyttäessäsi verkkosivujamme hyväksyt myös evästeiden käytön.
Evästeiden tiedot
Tämä verkkosivu voi käyttää evästeitä verkkosivujen toiminnan parantamiseksi. Voit estää evästeiden käytön oman selaimesi asetuksissa. Käyttäessäsi verkkosivujamme hyväksyt myös evästeiden käytön.
OK, ymmärrän