UA-49016514-1
Käyttämäsi selain on vanhentunut. Suosittelemme, että päivität selaimesi ensin uusimpaan mahdolliseen versioon.

PÄIJÄNNE-JUOKSU 25.5.2017

Tänä vuonna Päijänne-juoksu juostiin kauniiissa joskin hieman tuulisessa säässä osittain uudistetulla reitillä.

Matkaan lähti 11 juoksijaa puolimaratonille ja 29 juoksijaa 10 km:n matkalle. Kaikki matkaan lähteneet juoksivat maaliin asti.

Matkahuollon kahvio huolehti purtavapuolesta ja antoi tilansa kisatoimiston käyttöön. Padasjoen SPR:n ea-ryhmä oli paikalla koko tapahtuman ajan.

Reittiuudistuksen myötä liikenteenohjaajia tarvittiin huomattavasti edellivuosia enemmän. Talkooväkeä oli paljon ja ilman heitä ei tapahtumaa voitaisi järjestää.

Lämmin kiitos kaikille, jotka mahdollistitte juoksun onnistumisen.

Tulokset:

Puolimaraton

N Yleinen sarja

1.                   Pilvi-Sisko Rantala             Kuhmoisten Kumu            1.54,35

N50                                                                               

1.                   Kaisa Heickell                       Kuhmoinen                      1.44,33

M Yleinen sarja                                                                                   

1.                   Antti Mattila                         Kuhmoinen                       1.23,20

2.                   Jani Körhämö                                                                   1.28,27

3.                   Joosua Rautkoski                Lahti                                    1.29,46

4.                   Tatu Mäkelä                        Häjyt, Lahti                         1.44,27

5.                   Miska Aaltonen                   Padasjoki                           1.50,54

6.                   Jari Rouvala                         Padasjoki                            2.11,09

M50                                                                               

1.                   Ismo Paukku                    Vihtavuoren Pamaus          1.33,45

2.                   Teuvo Väkiparta              Padasjoki                               1.45,08

3.                   Hannu Harkola                                                                2.01,55

 

10 km

N Yleinen sarja

1.                   Heidi Maaranen               Jyväskylän kenttäurh.        42,49

2.                   Aada Tiainen                                                                   42,52

3.                   Heidi Saarelma                                                               45,51

4.                   Aino Hokkanen                                                               47,11

5.                   Sari Malvisalo                                                                  50,04

6.                   Sannamaria Laine              Padasjoki                           54,56

N50                                                                               

1.                   Sirpa Ropponen            Hippoksen maratonkerho   46,33

2.                   Merja Partanen              Kuhmoinen                           54,27

3.                   Tuula Pyykkönen           Hollola                                    56,38

M Yleinen sarja                                                                                   

1.                   Janne Jokinen                    Vaajakosken Kuohu           36,19

2.                   Aki Niemi                           Teuvo Stayers                     37,28

3.                   Eeli Tiainen                                                                      41,56

4.                   Antti Rantanen                                                               41,59

5.                   Petteri Niemi                      Heinola                               44,28

6.                   Heikki Uusitalo                   Padasjoki                            45,59

7.                   Timo Nuutinen                   Padasjoki                            47,13

8.                   Marko Latvanen                Heinolan Isku                     50,24

9.                   Niilo Nuutinen                    Padasjoki                            57,46

10.                 Villepekka Ojala                 Padasjoki                             57,48

M50                                                                               

1.                   Markku Liekkola                 Elimäen Vauhti                   42,52

2.                   Jari Nieminen                      Padasjoki                            46,24

3.                   Jouko Tiainen                                                                   47,06

4.                   Esko Jussila                                                                       47,53

5.                   Ilpo Siljander                      Padasjoki                            47,56

6.                   Pekka Liekkola                                                                 50,37

7.                   Eino Holmi                                                                        53,19

8.                   Jussi Lepistö Heinola                                                       56,01

9.                   Heikki Tontti                        Wihuri, Helsinki                  57,02

10.                 Mauri Makkonen                Padasjoki                            1.05,47